www.delphi.5y.pl
                  Twoja najlepsza strona o programowaniu w Delphi




        menu
 :: Strona Główna
 :: Aktualności
 :: Projekty
 :: O Delphi
 :: Kursy
 :: FaQ
 :: FORUM
 :: Źródła
 :: Software
        programy
 :: ACDEx
 :: KalBuk
 :: PPGview
 :: SmallWeb
 :: TheVirus
 :: Kółko i Krzyżyk
 :: Tapeciarz
        info
 :: Linkowisko
 :: Redakcja
 :: Listy
 :: Róznosci
 :: Old page
        o stronie
  Na stronie znajduje się:
      uzytkowników

  Ostatnia aktualizacja:
  

Twoje IP:


        sonda

     :: O Delphi

.:: Czym właściwie jest Delphi? ::.

    Wiesz już, że Delphi jest najlepiej sprzedającym się narzędziem do szybkiego tworzenia aplikacji (ang. RAD - Rapid Application Development) dla Windows. Przy pomocy Delphi możesz tworzyć programy dla Windows szybciej i łatwiej, niż było to kiedykolwiek możliwe. Możesz tworzyć aplikacje działające w trybie terminalowym, a także aplikacje działające w trybie graficznym (GUI). Środowisko Delphi Napisane przez Ciebie aplikacje Win32 GUI wykorzystują wszystkie zalety kompilowanego do kodu maszynowego języka Object Pascal wkomponowanego w otoczenie RAD. Oznacza to, że możesz projektować inter-fejs użytkownika (menu, okna dialogowe, okno główne itd.) korzystając z techniki "przeciągnij i upuść". Możesz m. in. umieszczając na formularzach kontrolki ActiveX tworzyć wyspecjalizowane programy (np. przeglądarki WWW) w ciągu kilku minut. Nie tracisz przy tym nic z szybkości wykonywania programu - Delphi generuje bardzo efektywny kod wynikowy.

    Jakbym już słyszał Cię mówiącego: "To naprawdę świetne narzędzie!" I wiesz co? - masz rację. Jednak zanim zapalisz się, aby pisać od razu duże i skomplikowane aplikacje, muszę Cię uprzedzić, że najpierw trzeba zainwestować trochę czasu w naukę programowania w Pascalu. Nie jest niestety prawdą twierdzenie, że wystarczy kupić taki produkt jak Delphi i można stać się mistrzem programowania w Windows w ciągu jednej nocy. Na to trzeba solidnie zapracować. Delphi umożliwia ukrycie bardzo wielu niskopoziomowych szczegółów, które de facto są szkieletem każdego programu w Windows, jednak nie stworzy ono niczego za Ciebie. Aby pisać jakiekolwiek programy, nawet w Delphi, trzeba być programistą. A to oznacza, że trzeba nauczyć się programowania. Może to być czasami droga długa i trudna. Nie martw się jednak na zapas - Delphi może sprawić, że przejdziesz przez ten etap w miarę bezboleśnie. Można się nawet przy tym nieźle bawić.


.:: Trochę historii::.

     Mniej więcej w roku 1984 Borland zaczął prace nad narzędziem RAD pod roboczą nazwą Delphi. Kiedy zdecydowano, że najlepszym modelem do realizacji RAD będzie archi-tektura oparta na komponentach, trzeba było wybrać jakiś język programowania, na którym bazowałby cały system. W tym czasie Borland znany był jako producent najlepszych narzędzi i kompilatorów Pascala. Jeżeli programowałeś w Pascalu, prawdopodobnie używałeś którejś wersji Turbo Pascala. Pascal zawsze był mocno związany z Borlandem. Mimo, że Borland nie "posiadał" Pascala w sensie prawnym, wprowadzał często do niego nowe standardy i rozszerzenia. Co więcej, nigdy nie było żadnego komitetu standaryzacyjnego Pascala, nie istniały także żadne inne formalne standardy. Borland stworzył więc Delphi z Pascalem jako językiem bazowym (wewnętrzna nazwa robocza przekształciła się w oficjalną na-zwę produktu).

    Zanim Delphi w ogóle zaistniało, Borland wprowadził do Pascala znaczne ulepszenia tworząc w ten sposób nowy język programowania nazwany Borland Pascal. Można by powiedzieć, że Borland Pascal ma się tak do Pascala, jak C++ do C. Object Pascal po-siadał już klasy, wchodząc tym samym do rodziny obiektowo zorientowanych języków programowania. Wraz z rozwojem Delphi wprowadzano do niego nowe elementy i słowa kluczowe, które umożliwiały pełną realizację modelu opartego na komponen-tach, jak np. published lub property. Object Pascal był modyfikowany stosownie do potrzeb jakie wynikały w trakcie projektowania Delphi. W rezultacie współpraca Delphi i Borland Pascala stała się niemal doskonała. Modyfikacja języka Pascal mogła wydawać się śmiałym krokiem. Jednak w historii był już wcześniej taki przypadek. Otóż Microsoft przerobił oryginalny język BASIC tworząc w ten sposób VISUAL BASIC. Różnice między pierwowzorem i VISUAL BASIC-em są tak duże, że trudno je do siebie porównywać.

    Borland modyfikując Pascala wziął na siebie spore ryzyko. Miał bądź co bądź sporo lo-jalnych klientów, którzy wcale nie musieli zaakceptować tych zmian. Rezultat okazał się jednak hitem, który zawojował rynek. Nie pomylę się jeżeli stwierdzę, że Object Pascal jest bardzo silnym językiem programowa-nia. Wiem, co mówię. Mam za sobą doświadczenia z C i C++ i tak jak inni programiści, początkowo patrzyłem na Delphi z pewną dozą sceptycyzmu. Przekonałem się jednak szybko, że z Object Pascalem można bardzo wiele zdziałać. Dla przeciętnego programisty nie ma właściwie żadnej różnicy między tymi dwoma językami programowania w sen-sie ich możliwości. Delphi ma tę zaletę, że jest silne i względnie łatwe do opanowania. Nie sugeruję w żadnym wypadku, że Object Pascal jest niepełnowartościowym języ-kiem programowania. Krążyły opinie, że nie jest on tak "poważny" jak C, jednak nie jest to wcale prawdą, zwłaszcza w przypadku dzisiejszego Object Pascala.

        ksiega gosci
 :: Dopisz sie
 :: Przegladaj
        subskrypcja
Jesli chcesz byc powia
damiany o nowościach.
Zapisz sie

        kontakt
  :: E-mail: patab@o2.pl
  :: GG: 8498310
  :: www: delphi.5y.pl
        mini chat

        polecam
 :: 4programmers.net
 :: freestyle-lg.prv.pl
 :: sx1.pl

Wszelkie treści zawarte na tej stronie mają charakter szkoleniowy. Jednocześnie są one chronione prawami autorskimi. Ich łamanie jest zabronione. Jeżeli ktoś chce wykorzystać zawarte na niniejszej stronie treści do własnych celów jest proszony najpierw o zgłoszenie tego faktu autorom strony.

Copyright by PATAB 2003 - 2006